Jak se starat o králíčka

Zde bych vám ráda napsala nějaké informace, které je potřeba vědět, když se chcete stát majitelem králíčka. Sama jsem si je vyhledala na internetu nebo jsem dostala několik cenných rad od zkušenějších chovatelů. Prosím, přečtěte si vše pozorně a zvažte, zda jste ochotni a schopni dát svému králíčkovi to, co potřebuje. Zakrslého Teddyho i jiného králíčka můžeme chovat v bytě či venkovním kotci. Při zachování několika pravidel vám chov králíčka nebo králíčků bude zcela jistě dělat radost.

 

Než si pořídíte králíčka

Pokud jste si vybrali králíčka na inzerát nebo o něm zatím jen přemýšlíte, dobře zvažte a naplánujte, kde budete králíčka chovat. Naše odchovy jsou venkovní, proto když si vyberete králíčka u nás, tak ho můžete chovat ve venkovním kotci i v bytě. Pokud si kupujete králíčka narozeného v bytě, tak ho nesmíte během zimních měsíců dát do venkovního kotce a to ani zatepleného nebo s domečkem. Králiččí miminko není schopné se takovým změnám teplot přizpůsobit. Pokud takového králíčka chcete chovat venku, pořiďte si jej v teplých měsících, aby měl králíček spoustu času se přizpůsobit. Dále zvažte, zda jste schopni svým dětem vysvětlit, že králíček není plyšová hračka, ale živý tvor a nemůžou ho tahat za ouška. U nás se králíček naučí už jako miminko nechat se brát do ruky a hladit. Než si přinesete králičí miminko domů, je potřeba mu pořídit bydlení. Buď venkovní kotec, který může být s výběhem. Je důležité dát pozor, aby se tam nemohlo dostat jiné zvíře. Pokud budete králíčka chovat doma, tak je potřeba pořídit klec, která je minimálně 80cm velká, ale já preferuji aspoň 100cm. Také je důležité nechat občas králíčka proběhnout mimo klec. Co se týče vybavení klece, tak je důležité pořídit 2 keramické misky, jednu na granulky a jednu na vodu, napáječku - králíček se z ní postuně naučí pít (od některých chovatelů, včetně mě, je králíček na napaječku již zvyklý), ale je dobré mu na začátek nechat vodu i v mističce. Dále pořídíme toaletku. Nejlépe rohovou, do které dáme peletky. Já používám papírové peletky Asan. Můžou být i dřevěné. Do klece já dávám tu papírovou přebalovací podložku pro mimina, která má vespod igelit. Až se králíček naučí chodit na záchůdek, můžete dát kobereček. I když utrousí bobeček, tak se to dobře čistí. Dále je dobré pořídit králíčkovi dřevěný domeček, kam si může zalést a v klidu odpočívat. Králíčci to mají rádi. Také velmi rádi po domečku lezou. Dobré jsou i jesličky na seno. Králíček postupně ujídá a vy máte klec čistou.

 

Očkování králíčka

První očkování se standartně provádí ve věku 10 týdnů. Králík musí být v době očkování naprosto zdravý. Ve věku10 týdnů je většinou králíček již u nového majitele, proto si očkování nový majitel zajišťuje sám. Poku kupujete králíčka staršího 10 týdnů, měl by být naočkovaný a tudíž vystavený očkovací průkaz. My to tak děláme. Při prvním očkování ve věku 10 týdnů se po měsíci nepřeočkovává. Standartně se očkuje proti myxomatoze a králičímu moru. Obě tyto nemoci jsou pro králíčka smrtelné.

 

Výběr chovatele

Králíčka si můžete pořídit od registrovaného chovatele, který své jedince ukazuje na výstavách a jeho chov je cílený. Většinou má své jedince tetované. Vystaví vám průkaz původu nebo výpis předků, kde bude mimo jiné napsáno, jak výstavně úspěšní jsou předkové a jaké má tetovací číslo.

Dále si můžete králíčka pořídit od hobby chovatele, který se také snaží chovat kvalitní a zdravé jedince, kteří odpovídají danému plemeni. V mém případě zakrslému TEDDY králíčkovi. Takový chovatel vám vystaví VP (výpis předků), kde bude napsáno datum narození, zbarvení a informace o předcích. Takový výpis je neoficiální doklad o původu a slouží novému majiteli, aby měl přehled jakého jedince chová a aby se zamezilo příbuzenské plemenitbě.

Každý chovatel, u kterého jste si vybrali králiččí miminko, by vám měl umožnit přístup do svého chovatelského zázemí, aby jste měli možnost se podívat v jakých podmínkách své jedince chová, jakou mají podestýlku, seno a zda vypadají na první pohled spokojeně a zdravě. Také je důležité nového majitele informovat o krmení a ošetřování králíčka.

 

Jídelníček králíčka

U většiny dobrých chovatelů (samozřejmě i u nás) dostane králíček k novému majiteli do začátku trochu papáníčka, na které je zvyklý, aby si mohl co nejlépe zvyknout v novém prostředí. Je to lepší než rovnou přejít na nové krmení. Králíčci špatně snáší jakoukoliv změnu. Proto i když se rozhodnete změnit krmení, je potřeba to dělat postupně a sledovat, zda to nezpůsobuje králíčkovi nějaké problémy. Průjem, zácpa...

Základem a hlavní složkou potravy pro králíčka je kvalitní, bezprašné a voňavé seno a čistá voda. Já do vody přidávám Acidomit-K, který okyseluje vodu a působí jako prevence proti kokcidioze, což je onemocnění trávícího traktu, které postihuje hlavně mladé králíčky. Je to obvykle důsledek špatného krmení a stresu a tak se s ním často setkáte u králíčků koupených ve zverimexech. Většina chovatelů, opět včetně mě, malé králíčky, než jdou do nových domovů, preventivně přeléčují proti kokcidioze. První den dáváte králíčkovi krmení na které je zvyklý (které dostanete od chovatele) a v následujících dnech přidáváte postupně své krmení. Já krmím granulemi značky Ovátor. Míchám Krauterkanin, což jsou voňavé bylinkové granulky a Schaukanin, což je druh krmiva vhodný pro dlouhosrstá plemena, jako je např. Teddy. Také je Schaukanin vhodný pro březí a kojící samičky. Dospělý králíčci můžou po Schaukaninu tloustnout, tak ho můžete nahradit light granulemi také Ovátor a Schaukanin dávat pouze při přelínávání. Dále kvalitní krmivo je určite Berkel nebo Apetit. Je lepší se vyhýbat různým barevným směsím plným bůhvíčeho. Pro malé králíčky jsou dobré taky ovesné vločky, které jsou dobře stravitelné a můžete jimi spestřit jídelníček. U mladých králíčků do cca 6. měsíce se doporučuje podávat neomezené množství granulí. Mezi 6.-7. měsícem postupně množství snižovat a v 7. měsíci, kdy se králíček považuje za dospělého, je vhodné denní dávku snížit tak, aby netvořila hlavní součást stravy. Pro zakrslé králíčky je doporučená dávka 2 polévkové lžíce denně. Nejlépe podávané 1 ráno a 1 večer. Králíčkům od 12. týdne života (a přeléčeným proti kokcidioze) můžeme přidávat trochu zeleniny. Nejlepší je mrkev, fenykl, řapíkatý celer. Ale pozor, opět musíme přidávat postupně a sledovat, zda to nezpůsobuje králíčkovi zažívací potíže. Zelenina nesmí být zapařená, nesmí být podávaná přímo z lednice a nesmí být plesnivá. Může se také přidat kousek jablíčka. Naopak je lepší se vyhýbat podáváním různých salátů, způsobují nadýmání. V jídelníčku by neměly chybět větvičky z ovocných stromů (jabloň, hruška, vrba). Králíčci je milují a ohryzávají. Také si tím brousí zoubky.